Rekuperace Swegon Casa

swegon_logoREKUPERACE - ZÁKLAD ÚSPĚCHU

 

Rotační rekuperátor RECOnomic

rotacni rekuperatorRotační rekuperátor RECOnomic se skládá z otáčejícího se hliníkového kola s velkým množstvím malých kanálků, kterými prochází proud vzduchu. Teplejší odpadní vzduch ohřívá kanálky a ty při otáčení kola rekuperátoru předávají teplo chladnějšímu čerstvému vzduchu přiváděnému z venku.
Při tomto způsobu rekuperace se povrch rekuperátoru dostává do kontaktu jak s odpadním, tak i s čerstvým vzduchem a existuje tak teoretické nebezpečí přenosu zápachu. Nicméně při použití v domácnostech to za normálních okolností nepředstavuje žádný problém. V rotačním rekuperátoru se nevytváří námraza. Díky tomu má rekuperátor vysokou účinnost bez ohledu na venkovní teplotu.
Teplotní účinnost se vždy pohybuje kolem 80%.

Deskový protiproudý rekuperátodeskovy rekuperatorr

Deskový protiproudý rekuperátor se skládá z tenkých hliníkových desek uložených napříč. Desky vytvářejí rovnoběžné kanálky, kterými proudí vzduch. Přiváděný čerstvý vzduch a odpadní vzduch jsou navzájem zcela odděleny, takže případný zápach nebo částice nečistot nemohou proniknout do přiváděného čerstvého vzduchu.
Teplejší odpadní vzduch ohřívá hliníkové desky a ty předávají teplo chladnějšímu přiváděnému čerstvému vzduchu. Kontaktní teplosměnná plocha je velká díky tomu, že odpadní a čerstvý vzduch proudí v souběžných příčně orietnovaných kanálcích.
Teplotní účinnost je 70-80%.

Deskový rekuperátor s příčným prouděním vzduchu

pricny rekuperatorDeskový rekuperátor s příčným prouděním vzduchu se skládá z tenkých hliníkových desek uložených navzájem kolmo vytvářejících rovnoběžné kanálky, kterými proudí vzduch. Přiváděný čerstvý vzduch a odpadní vzduch jsou navzájem zcela odděleny, takže případný zápach nebo částice nečistot nemohou proniknout do přiváděného čerstvého vzduchu.
Teplejší odpadní vzduch ohřívá hliníkové desky, a ty předávají teplo chladnějšímu přiváděnému čerstvému vzduchu.
Teplotní účinnost je 50-65%.

 

Řízení spotřeby energieovladani premium

Vzduchotechnická jednotka by měla být z důvodu souladu s požadavky na úspory energie a pro dosažení vysoké hospodárnosti provozu vybavena energeticky účinnými ventilátory a kvalitní rekuperací tepla!
Kromě toho je však také důležité mít možnost řídit prostorovou teplotu a provozní dobu vzduchotechnické jednotky v závislosti na požadovaných parametrech vnitřního prostředí. Snížením množství přiváděného vzduchu v době, kdy v domácnosti nikdo není, lze ušetřit elektrickou energii potřebnou pro chod ventilátorů i energii na vytápění.
Všechny jednotky jsou nebo mohou být vybaveny dalšími komponenty, jako jsou například časovače, čidla vlhkosti, krbové spínače, kontrola zanášení filtrů atd. umožňujícími přizpůsobení chodu jednotky konkrétním požadavkům a podmínkám v danou chvíli po dobu celého dne.
Vzduchotechnické jednotky mohou být vybaveny řídící jednotkou Premium, ve které je zabudována celá řada řídících a kontrolních funkcí. Nastavení všech hodnot se provádí přímo z ovládacího panelu, který je možno umístit na vhodné místo v domácnosti podle potřeby. Obvyklé funkce této řídící jednotky zajišťující ekonomický provoz jednotky jsou časovač pro spínání chodu jednotky v požadovanou dobu a nastavení rychlosti otáček ventilátoru. Další funkce pro zvýšení uživatelského komfortu jsou noční chlazení v letním období, krbový spínač a alarmová hlášení.

Další řídící a ovládací prvky

Čidlo kysličníku uhličitého. Detekuje zvýšené množství CO2 a zvyšuje rychlost otáček ventilátoru. Dodává se také ve variantě se zabudovaným čidlem teploty.

Čidlo přítomnosti osob. Reaguje na pohyb v místnosti a následně spíná ventilátor nebo zvyšuje jeho otáčky.

Časovač. S funkcemi nastavení během 24 hodin a během týdne. Spíná a zastavuje chod VZT jednotky podle předem nastaveného časového programu. Místo úplného zastavení může VZT jednotka přejít do ekonomického režimu provozu s malým průtokem vzduchu.

Časovač pro zvýšení výkonu. Nastavitelný pro různé časy. Může se využít například pro dobu, kdy se lidé sprchují, saunují nebo kdy se používá sušička prádla či suší prádlo. Jedním stisknutím tlačítka se v dané době spustí chod VZT jednotky v zesíleném režimu.

Krbový spínač. Dočasně zastaví chod odtahového ventilátoru ve VZT jednotce. Díky tomu vytváří přívodní ventilátor v domě přetlak a nutí spaliny z krbu unikat do komína.

Čidlo vlhkosti. Detekuje nárůst vlhkosti a spíná chod VZT jednotky v zesíleném režimu. Dodávají se typy pro instalaci do místnosti nebo do VZT potrubí a s možností zapnout / vypnout nebo s plynulou regulací. 

 

Katalog rekuperací Swegon: Rekuperace (.pdf)

© 2010 Klima-Elektron s.r.o. | Všechna práva vyhrazena.